Сите граѓани на оваа држава, без разлика на етничката припадност, заслужуваат застапеност и еднаков третман како одраз на нивните аспирации и потреби. Можноста ...
сите 19 | | | веќе видена

Формиран во септември 2018 година со идеја и поддршка од амбасадата на САД во Македонија, Судско-медиумскиот совет каде новинарите и судиите за првпат седнаа ...
| | веќе видена

На 19.02.2024 во 20.50 часот во ОВР Гостивар било пријавено дека на регионалниот пат на излез од с.Неготино, гостиварско, патничко возило „сеат“ со гостиварски ...
сите 35 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Ш.Р.(70) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за сторено ...
сите 7 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар и претседателски кандидат на албанската опозициска коалиција, Арбен Таравари изјавил дека косовскиот премиер Албин Курти има ...
сите 60 | | | веќе видена

Шкендија со победа од 0-1 на гостувањето против Македонија ЃП согласно очекувањата го стартуваше пролетниот дел во Првата македонска фудбалска лига. Тренерот ...
сите 25 | | | веќе видена

Време зa читање: 12 минути Не е интелектуалец тој што нема храброст да ја каже вистината. Тоа е ставот на Џевдет Хајредини, кој беше вториот министер за ...
| | веќе видена

Судскиот совет на Република Северна Македонија, на денешната седница утврди престанок на судиска функција поради исполнување на услови за старосна пензија на ...
| | веќе видена

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на денешниот брифинг со медиумите даде одговори на јавно поставените прашања во врска со резултатите од ...
сите 5 | | | веќе видена

Откако ја официјализира кандидатурата за претседателските избори, гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари го повика лидерот на ДУИ, Али Ахмети и тој да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Неколку котлиња се откриени во античките стратегиски кастели, како што е тврдината Кула, Бабино, во Демир Хисар, каде што се откриени пет дела од котлиња. Врз ...
| | веќе видена

Околу 350 лекари и 1.400 медицински сестри чекаат вработување додека ветените 1.117 се стопирани. ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ меѓусебно се обвинуваат кој ги кочи и дали ...
сите 10 | | | веќе видена

На 22 Февруари