Ноќеска десетина минути по полноќ, на автопатот Тетово-Гостивар, во близина на Жеровјане се случила сообраќајна несреќа. Како што соопшти полицијата, патничко ...
| | прочитана: 4163 | веќе видена

Она што е особено карактеристично за првиот дел од стартот на кампањата за промена на името е пред се слабата посетеност на трибините на кои присуствуваат ...
| | прочитана: 3527 | веќе видена

Демократската Унија Интеграција средбите со граѓаните во текот на вчерашниот ден ги заокружи во село Дебреше, Општина Гостивар, каде на жителите на ова село им ...
| | прочитана: 2846 | веќе видена

Милиони волонтери на сите страни на планетата Земја, се вклучуваат во акции за собирање отпад и расчистување на 15 септември – Светски ден на глобалното ...
| | прочитана: 1684 | веќе видена

Државната изборна комисија при организацијата на референдумот на 30 септември откри дека во 81 македонско село нема да се гласа затоа што истите се изумрени и ...
| | прочитана: 1369 | веќе видена

Гостивар е еден од градовите во земјава, каде се одржува Неделата на македонски филмови, со проекции на неколку филмски остварувања. Филмовите ќе се ...
сите 9 | | | прочитана: 1341 | веќе видена

Тетовската полиција соопшти дека во периодов имаат спроведено зачестени активности кои резултирале со приведување на 70-тина луѓе кои користат или продаваат ...
сите 18 | | | прочитана: 1187 | веќе видена

Премиерот Зоран Заев вели дека сите задолжувања на државата се за капитални инвестиции и се прават напори за нивна максимална реализација за да има ефекти од ...
сите 6 | | | прочитана: 1124 | веќе видена

Драма вечерва на Бит Пазар: Таксист претепан со кундак и железо Вистинска драма вечерва се случувала на скопски Бит Пазар каде таксист бил претепан со кундак и ...
сите 8 | | | прочитана: 931 | веќе видена

Пет општини во Република Македонија, општините Куманово, Кавадарци, Гостивар, Струмица и Ресен ќе добијат грантови од по 120 000 евра за подобрување на ...
сите 2 | | | прочитана: 582 | веќе видена

Карванот на поетскиот фестивал „Стихувалки 2018“ денеска го посети Гостивар и во Центарот за култура АСНОМ ја промовираше збирката творби со детски песни од 49 ...
сите 3 | | | прочитана: 503 | веќе видена

Денеска и официјално беше отворен првиот дел од новоизградената траса од булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во општина Бутел, на потегот од крстосницата ...
| | прочитана: 448 | веќе видена

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е ...
сите 12 | | | прочитана: 436 | веќе видена

На 20 Септември