Тимот за санкции од САД пристигна во Македонија за да изврши увид во бившите и сегашните корумпирани функционери, по што ќе следува и соодветен одговор, објави ...
| | веќе видена

Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа ...
| | веќе видена

Испораката на топлинска енергија во Скопје ќе продолжи непречено, ветува АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) откако вчера објави дека за цел декември е ...
сите 9 | | | веќе видена

Колку вкупно правници, кои треба да се грижат за спроведување на законите- незаконски исполниле услов за да станат адвокати, обвинители, државни правобранители ...
| | веќе видена

И покрај најавите за поевтинување на цените на основните прехранбени производи за 10 отсто, денеска не забележавме пониска цена на лебот, млекото, месото. ...
| | веќе видена

Не е готово супервештачењето за автобуската несреќа кај Ласкарци до рокот, а тоа е вчера (понеделник 5 декември) кој му го даде Основниот Кривичен суд Скопје ...
сите 2 | | | веќе видена

Во последните контроли на превозот на ученици, сообраќајците низ гостиварско откриле повеќе возачи кои управувале технички неисправни возила, без возачки ...
сите 4 | | | веќе видена

„Износот на пари, што ќе се доделат од буџетот за 2023 година за општините, кои се населени со Албанци, е многу дискриминаторски. Колку повеќе има Албанци во ...
| | веќе видена

Здруженијата „Но пасаран“, „Човекот над профитот“ и „Стоп за грабежот“ денеска протестираа пред Основното јавно обвинителство барајќи од обвинителите да ...
сите 3 | | | веќе видена

Денеска се одбележуваат 116 години од раѓањето на г.г. Доситеј, возобновител и прв архиепископ Oхридски и Mакедонски на МПЦ – Охридска Архиепископија, а се ...
сите 9 | | | веќе видена

Тетовските пожарникари добија товарно возило како донација во рамки на проектот „Подобрување на отпорноста на поплави во Полошкиот регион“ што се спроведува со ...
| | веќе видена

Патничките возови кон Кичево и Кочани не сообраќаат од мај 2021. Од Македонски железници велат дека причината е поради недостиг на возни средства, патнички ...
сите 17 | | | веќе видена

Одделението за социјална работа и детска заштита при општина Гостивар организираше работилници за сликање и креативна работа на Меѓународниот ден на лицата со ...
| | веќе видена