Постапката за уставни измени, според последните најави, би почнала најдоцна во јуни – јули годинава, а повици за нивно усвојување и деблокада на преговорите за ...
сите 19 | | | веќе видена

По средбата со Форумот на жените на ДУИ, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, ја продолжи средбата со жителите на Ѓермо, Џепчиште, Порој и Дреновец. Пред ...
сите 38 | | | веќе видена

Лидерот на политичката партија Алијанса за Албанците, Арбен Таравари најавува дека во петок ќе биде донесена одлуката за евентуален влез во Владата. На ...
сите 14 | | | веќе видена

Супервештачењето за несреќата кај Ласкарци, кое го изработуваше Бирото за судски вештачења, а се чекаше цела година, е изработено на 50-60 страници, од кои ...
сите 4 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство – Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна посрапка против жител на гостиварското село Сенокос, кај кого полицијата при ...
сите 21 | | | веќе видена

„Ахмети повторно ја лаже јавноста. ‘Загрижениот’ за ЕУ овојпат сам себеси се прашува зошто да не го скратиме патот до ЕУ. ДУИ цело време краде од Македонија и ...
| | веќе видена

Полицијата привела две странски државјанки откако ги затекнала во угостителски објект. Тие се задржани во полициска станица за натамошна постапка, поради ...
сите 25 | | | веќе видена

Расте бројот на кучиња скитници во Тетово, како и пријави во МВР за напади искасани граѓани. Вчера 27-годишна тетовка пријавила дека била нападната од куче ...
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски денеска во Собранието ги посочи најголем дел обновените, рехабилитирани и изградени регионални, локални и ...
сите 3 | | | веќе видена

Одделот за аналитика при СВР Тетово евидентира дека во текот на сите месеци од 2022 година полицајците во редовни и акциски контролни активности, изрекле ...
сите 2 | | | веќе видена

Агенцијата за вработување ги објави статистиките за невработеност кои покажуваат дека заклучно со 31.12.2022, во Македонија има 112.733 невработени лица, од ...
| | веќе видена

СДСМ во своето соопштение вели дека Владата и надлежното министерство постојано докажува што значи вистинска грижа за детската заштита. За пет години, дд 2017 ...
сите 10 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд. Температурата во гостиварскиот регион ќе се движи од 1 до 8 степени. Oд Управата за ...
| | веќе видена

„Потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити, одговори на изјавите на партискиот лидер Али Ахмети дека ‘Огнената група’ е на погрешен пат и оти требало да се врати на ...
сите 6 | | | веќе видена

Aмбасадорката на САД, Ангела Агелер денеска од Гостивар порача дека уставните измени треба да се усвојат за земјава да се придвижи напред. Според неа, ...
сите 26 | | | веќе видена

Информативни сесии на програмата „Креативна Европа“ Европската комисија ја објави програмата за работа за 2023 година за спроведување на активностите од ...
сите 10 | | | веќе видена

next