ПРЕДЛОЖЕНА Е КРИЗНА СОСТОЈБА По состанокот на Националниот совет за безбедност, претседателот Стево Пендаровски изјави дека епидемиолошката состојба во земјава ...
| | прочитана: 30907 | веќе видена

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И ...
сите 130 | | | прочитана: 21822 | веќе видена

БРОЈНИ РЕАКЦИИ ПО ВЕТОТО ОД БУГАРИЈА Да се ​​сопне Македонија на нејзиниот пат кон Европската унија не е само морално неодбранливo, тoa е геополитички ...
| | прочитана: 6202 | веќе видена

Владата ќе одбира помеѓу турските компании „Акса Догалгас Дагити А.С.“ и „Палмет Енерџи Аноним Ширкети“ за воспоставување на јавно приватно партнерство за ...
| | прочитана: 3725 | веќе видена

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените, со портокаловото осветлување на скопската тврдина Кале, Владата на ...
сите 11 | | | прочитана: 2976 | веќе видена

Арбен Таравари од Алијанса за Албанците и градоначалник на Гостивар во Студио 10 рече дека во Гостивар состојбата е со 500 активни и 70 смртни случаи и без ...
сите 7 | | | прочитана: 1783 | веќе видена

Државата има пари за капитални инвестиции, тие ќе се инвестираат преку новиот систем со сериозен притисок од страна на Министерството и Владата. Во 2021 година ...
сите 20 | | | прочитана: 1773 | веќе видена

Изминативе 7 дена, 3270 граѓани примиле бесплатна вакцина против сезонски грип во здравствените домови и општите болници низ државата. 126 граѓани преку ...
сите 20 | | | прочитана: 1525 | веќе видена

Власта е таа која прва треба да подаде рака за релаксација на односите во општеството. Ние сме отворени за дијалог секогаш кога е тоа интерес на државата. Во ...
сите 5 | | | прочитана: 1153 | веќе видена

ФОТОГРАФИИ ОД БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА ЈА ЗГРОЗИЈА ЈАВНОСТА Денеска на Фејсбук, Васко Белески од Битола објави застрашувачки фотографии од Клиничката болница на која ...
| | прочитана: 661 | веќе видена

ЗАЕВ ОПТИМИСТ ДЕКА ЌЕ ИМА РЕШЕНИЕ СО БУГАРИЈА Властите во Македонија се надеваат дека ќе се постигне решение со Бугарија. Премиерот Зоран Заев денеска изјави ...
| | прочитана: 490 | веќе видена

Високите вредности на ПМ 10 суспендираните честички во времетраење од еден час, што пред кратко време се појавија на Автоматската мониторинг станица за ...
| | прочитана: 241 | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар од Алијанса за Албанците Арбен Таравари постигна апсолутен негативен рекорд со најмалку потрошени пари за лични потреби од ...
сите 8 | | | веќе видена

Вкупно 12 решенија за отстранување недостатоци на различни инсталации издаде Државниот инспекторат за животната средина, по извршени 68 редовни инспекциски ...
| | веќе видена

Гостиварскиот муфтија и доскорешен вршителот на должноста поглавар на Исламската верска заедница, Шаќир Фетаху од денеска е новиот поглавар на Исламската ...
| | веќе видена

Во склоп со својата иницијатива за зачувување на животната средина и подигање на еколошката свест, платформата HalkEco , Халкбанк АД Скопје достигна број од ...
сите 8 | | | веќе видена

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции кои тоа ќе го побараат. Ќе се обезбедуваат клиниките во Скопје, поголемите ...
сите 10 | | | веќе видена

next